Povrchová úprava dřeva

info_povrchova-uprava

 

Dřevo jako přírodní materiál je citlivé na své okolí. Má na něj vliv teplota, vlhkost, světlo a samozřejmě samotné zacházení. Aby se předešlo nebo spíše oddálila změna skrze tyto vnější vlivy, ošetřujeme jej podle toho, k čemu je daná věc určena. To, jak je dřevo ošetřeno, má vliv na údržbu během jeho života.. Ano, přírodní materiály nám přinášejí svou krásu, avšak oproti materiálům umělým, je nutné nezanedbat "údržbu". Tak jdeme na to!

 

Směs přírodních olejů

 

Pro předměty, u kterých dáváme vyniknout přirozené barvě dřeva a které přicházejí do styku s kůží, používáme opravdu kvalitní olej. Jedná se o směs přírodních olejů. Olej má certifikaci pro styk s dětmi a potravinami. Neobsahuje žádné organické těkavé látky a je šetrný k životnímu prostředí. Sami bychom neradi pracovali s něčím, co nesplňuje naše náročná kriteria. 

 

Indoor Air Comfort Gold      RMC VOC_label 591x591px      Ecolabel

 

 

Jak se o naolejované předměty starat?

 

Jakmile zjistíte, že dřevo ztrácí svůj lesk a barvu, není nic jednoduššího, než si na hadýrku kápnout jakýkoliv rostlinný olej a dřevo "oživit". I přesto, že olej dřevo chrání, nedoporučujeme jej vystavovat vodě. Při ošetřování olejem se snažte vyhnout látce. 

 

Bezbarvý lak

 

Lak jsme zvolili pro předměty, které jsou denně vystavovány zátěži. Proto se také jmenuje lak zátěžový. Jedná se o desky na zápisníky WOOD BOOK. Desky jsou dvakrát lakovány, proto ani malé kápnutí od kávy či jiné tekutiny mu mnoho neublíží. Nalakované dřevo ošetřovat nemusíte.

 

Napuštěno pigmentem

 

Název mořidlo zní poměrně děsivě, nechystáme se vás "umořit". Mořidlo je látka, která v sobě nese barevný pigment. Moření je tedy napouštění materiálu barvou. Barva nezůstává na povrchu, ale vsakuje se dovnitř. V minulosti se dřevo mořilo například krví, avšak až tak tradiční v tomhle směru nejsme. Základní rozdělení mořidel je podle "nosiče" pigmentu. Může to být voda, líh, aceton nebo jiná syntetická látka. Nejšetrnější je voda a tu využíváme také my.

 

Naše mořidlo má vysokou úroveň světlostálosti díky obsahu speciálních barvicích látek. Krásně zvýrazňuje léta na dřevě a co je hlavní, splňuje nejvyšší třídu A+ (v nařízení DEVL1104875A pro označení produktů stavebních nátěrových hmot kvůli emisím škodlivých těkavých látek). 

 

Mořidlem barvíme dekorace do domácnosti. Mořidlo dřevo nechrání, pouze jej zbarvuje. Proto jej nevystavujte vlhkému prostředí. Jestliže dřevo chcete ochránit, doporučujeme jej nalakovat nebo naolejovat. 

norma

 

Barva s atestem pro styk s dětmi a potravinami

 

Jsme rádi, že jsme pro vás našli českého poctivého výrobce barev, který splňuje nejpřísnější atestaci pro styk s dětmi do tří let, potravinami a pitnou vodou. Barvy jsou vodou ředitelné a využíváme ji pro předměty, které jsou buď určeny pro děti nebo jim chceme dát veselejší zbarvení. 

Barva dřevo chrání před světlem, povětrnostními vlivy, vodou i chemikáliemi.