Jak pečovat o dřevo

Dřevo je krásný živý materiál. Aby si udrželo své kvality, je nutné mu věnovat péči a lásku. V článku se dozvíte, jak v jednoduchých krocích zajistíte trvalý půvab dřevěných předmětů kolem vás.

 

blog_jak-pecovat-o-drevo-jaaty

 Láska a péče je základ toho, aby přírodní materiál zrál do krásy.

 

 

Proč je důležité o dřevo pečovat?

 

Teď si asi říkáte, kdybyste se měli o všechno starat tak, jak vám všichni doporučují, neděláte nic jiného. Ale proč se vyplatí o dřevo pečovat? Z mnoha důvodů. Jednoduše vydrží déle krásné.

 

Ať už jsou vám blízké myšlenky udržitelnosti a chcete, aby vám dělaly radost dlouho nebo se rádi obklopujete kvalitními a krásnými věcmi. Věnovat pozornost dřevu se vyplatí. 

 

 

Blog_jak-pecovat-o-drevo-2

Dřevo nechané napospas živlům může mít své kouzlo, ale musíte počítat s dřívější zkázou.

 

 

1. Poznej mě

 

Pečovat o svou pokožku jsme si už zvykli. Stejně tak je potřeba jednou za čas ošetřit i povrch dřevitý. Jak na to? Podle úpravy dřeva zvolíme její následnou péči. Jak ji poznáme?

 

Každý opravdu dřevěný povrch je (ve většině případech) výrobcem upraven a ošetřen, aby odolával vnějším vlivům podle jeho užití, tzv. povrchovou úpravou. Jinak je ošetřen dřevěný jídelní stůl, dřevěná terasa nebo dřevěné ozdoby do interiéru. Podle povrchové úpravy je potřeba zvolit druh péče, zacházení a čištění.

 

Jak je povrch ošetřen, se dozvíte od výrobce nebo poznáte podle vlastností dřeva. (Na stránkách JAATY najdete u každého produktu druh povrchové úpravy i co to znamená.)

 

Každá značka povrchové úpravy může mít svůj specifický způsob zacházení, ale my si vysvětlíme základní rozdělení:

 

 blog_jak-pecovat-o drevo-musime-se-divat-jaaty

 Abyste zjistili, jak se o dřevo starat, je potřeba znát jakou povrchovou úpravou je ošetřeno.

 

 

2. Jaký povrch, taková péče 

 

 

Barva

Bezúdržbová

Barvu poznáte nejjednodušeji. Na dřevu není viditelná jeho přirozená struktura ani barva. Speciální pravidelné ošetřování není nutné. Povrch dřeva je zacelen a chráněn dlouhodobě. Při obnově doporučujeme povrch zbrousit a natřít stejnou barvou. 

 

 

Blog_jak-pecovat-o-drevo-barva Barvy, které používáme v JAATY, mají nejpřísnější atestaci pro styk s dětmi a potravinami

 

 

Lak

Bezúdržbový

 

Lak patří vedle barvy k nejodolnějším úpravám. Povrch dřeva je zacelen a více odolává například vodě a dalším vlivům. Přesto není dobré ho ve vodě nechávat. Lak pravidelně ošetřovat nemusíte. Poznáte jej na dotyk. Často bývá lesklý a hladký. Najdete ho na dřevěných podlahách, oknech nebo nábytku. Při obnově doporučujeme lak perfektně zbrousit až na dřevo a dřevo upravit podle preferencí.

 

Blog_jak-pecovat-o-drevo-lak Lak u nás najdete u předmětů denní potřeby ohrožené vodou.

 

 

Olej

Náročnější údržba, jednodušší opravy

 

Olej na dřevu zvýrazní jeho přirozený vzhled. Dřevo je sice náchylnější na oděrky, ale jednoduše je zacelíte vrstvou oleje. Ten časem přirozeně vyprchá. Proto je údržba olejovaných předmětů náročnější. Jakmile uvidíte, že váš dřevěný předmět přichází o svou svěžest, stačí přetřít olejem a je jako nový. Olejovaný povrch poznáte opět po hmatu. Není lesklý, ale sametově dřevitý. 

 

Blog_jak-pecovat-o-drevo-olej_1

 Olej ve dřevu probouzí ty nejkrásnější barvy, ale chce svou péči.

 

 

Mořidlo

Údržba být může, ale nemusí

 

Mořidlo slouží na obarvení, zvýraznění struktury dřeva, jeho let, nikoliv jako ochrana. Dřevo obarví, avšak jeho povrch je stále na dotek přirozeně dřevitý. Mořidlo se často používá v kombinaci s lakem. Jestliže máte předmět pouze namořen a přáli byste jej ochránit i i proti vlhkosti, můžete jej nalakovat nebo naolejovat. Avšak na oleje pozor, ne každé mořidlo se s olejem snáší. Nejlepší je vyzkoušet na kousek dřeva, jestli se vsákne.

 

Blog_jak-pecovat-o-drevo-moridlo

  Mořidlo dává dřevu nové odstíny v dřevité přirozenosti. Pro ochranu proti vodě je navíc potřeba ošetřit olejem nebo lakem.

 

 

Bez povrchové úpravy

Údržba být může, ale nemusí

 

Dřevo bez povrchové úpravy kolem sebe také často vídáme. Na fasádách, kde dřevo časem přirozeně zšedne. Na "polotovarech", které si můžeme upravit podle svého stylu nebo nechat jen tak pro přirozený vzhled. Takové dřevo není nijak chráněné proti vnějším vlivům. Je už na vás, jaká povrchová úprava je vám nejmilejší, jestli vůbec.

 

Blog_jak-pecovat-o-drevo-bez-povrchové-upravy

 Dřevo bez povrchové úpravy časem podléhá svým vlivům. 

 

 

3. Péče jako rituál

 

Udělejte si z péče o své předměty z přírodních materiálů rituál. Ať už jde o kožené boty nebo dřevěného motýlka, starost se časem promění v mnohaletou radost. Protože správně opečovávané předměty nestárnou. Zrají do krásy.