Rozhovor s grafickou designérkou Ilonou Horníčkovou: Filozofie kolem kaligrafie není nesmysl

Nově na JAATY najdete něžná přání od grafické designéry MgA. Ilony Horníčkové, která vystupuje pod značkou typopiknik. Přáníčka jsou výjimečná nejen svým krásně psaným motivem, ale i materiálem a samotnou tiskovou technologií. Ponořte se s námi do kouzelného světa písma a papíru.

 JAATY_rozhovor_blog_Hornickova_kaligraficka-prani_krasne-svatky

Kaligrafické přání Krásné svátky nově na JAATY

 

Co tě přivedlo ke kaligrafii?

V 15 letech jsem začala studovat polygrafii na pražské Hellichovce (střední průmyslová škola grafická pozn. red.). Hned v prvním ročníku jsme měli předmět typografie, obor zabývající se tiskovým písmem. Hodiny vedl úžasně zapálený pan Jan Hora a odehrávaly se přímo v dílně knihtisku. Písmu jsem doslova propadla. V rámci bakalářského studia vizuální komunikace na Sutnarce (Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara na ZČU v Plzni pozn. red.) moje nadšení pro tiskové písmo pokračovalo.

V roce 2016 jsem začala chodit na kurzy japonské kaligrafie, které vedla úžasná paní Mari Kučera. Moje vášeň pro tiskové písmo se přetavila v posedlost kaligrafií. Poslední rok magisterského studia jsem se intenzivně zabývala japonskou kaligrafií a své poznatky jsem shrnula do diplomové práce/knížky.

 

JAATY_rozhovor_blog_Hornickova_typopiknk_Mari_Kucera_konzultace_kaligrafie

 Konzultace s Mari Kučera • Zdroj: archiv autorky

 

Při vytváření knih se člověk hluboce noří do tématu a vybírá to podstatné. Napadá tě zjištění, co tě nadchlo nebo překvapilo a posunulo tvé vnímání o kaligrafii dál? Je možné knihy někde pořídit nebo plánuješ vydání i pro veřejnost?

Během práce na knížce jsem zažívala mnoho nadšení, které mi často až nedávalo spát. Velké potěšení jsem měla např. z toho, že filozofie kolem kaligrafie není nesmysl, ale že ji autoři potvrzují a vysvětlují v publikacích. Během praktické přípravy jsem např. zkoumala, jaký zhruba štětec daný kaligraf použil a jak s ním pracoval. To je radosti, když na to přijdete! Také jsem vyjela do Japonska, nasála plnými doušky atmosféru a nakoupila úžasné kaligrafické pomůcky – štětce, papíry, tuš.

Knížku chci vydat. Tento rok se mi narodil chlapeček Alois, tak se vše odsunulo na později :) .

 

JAATY_rozhovor_blog_Hornickova_typopiknik_japonska_kaligrafie_mrak_kumo_雲

Japonská kaligrafie: mrak kumo 雲 • Zdroj: archiv autorky

 

Mám pocit, že je v kaligrafii znát víc než v kterémkoli jiném způsobu vyjádření rozpoložení a temperament autora. Tím, že na čistém papíře člověk nic jen tak neschová a také „neopraví“ nebo se mýlím? Jaký z toho máš pocit ty, která se kaligrafii věnuje hluboce už delší čas?

Slovo kaligrafe, pochází z řeckého kallos = krása a grafos = psaní. Znamená tedy krásné psaní. Krasopis je schopnost psát krásné čáry. Hezky a zajímavě něco napsat vyžaduje trénink, nadšení a trochu toho uměleckého cítění. Rozpoložení a temperament jedince zkoumají na písmu grafologové. Kaligraf písmo ovládá, takže když chce, může psát záměrně různými styly.

Japonská nebo čínská kaligrafie, které se také věnuji, znamená něco jiného. V japonštině se kaligrafie nazývá shodó. To znamená cesta psaní. Jedná se o filozofickou nauku. Psaní může být opravdovým uměním.

 

JAATY_rozhovor_blog_Hornickova_typopiknik_krasopsani_Krasne_svatky_vanocni_prani

„Píšu tak dlouho, dokud nejsem s provedením spokojena." • Zdroj: archiv autorky

 

Doporučila bys dalším „písmomilům“ literaturu o kaligrafii nebo krasopsaní, která tě oslovila? Případně jací autoři tě inspirují?

Z mého pohledu nejzajímavější literaturu o japonské/čínské kaligrafii jsem sepsala v článku na mém blogu typopiknik.

Z japonských kaligrafů mě nepřestává inspirovat Ono no Michikaze  (小野 道風), mistr z 9. století. Co se týče krásného psaní v latinském písmu, tak mě inspiruje např. Brody Neuenschwander. Nejvíce mě podněcuje příroda, její procesy a proměny. V přírodě lze nalézt tu pravou podstatu krásy a přirozenosti.

 

JAATY_rozhovor_blog_Hornickova_typopiknik_japonska_kaligrafie_kniha_stetec_fude

„Psaní může být opravdovým uměním." • Zdroj: archiv autorky

 

Charakter díla umocňuje nejen autor, ale i nástroj, kterým dílo tvoří. Máš svůj oblíbený? Má na kvalitu nástroje vliv cena? Čím nejbizarnějším jsi dílo tvořila?

Miluji rozmanitost nástrojů. Psát lze čímkoliv – vrbovým proutkem, perem z plechovky od piva či jednoduše prstem. Úžasným zážitkem jsou kvalitní japonské štětce. Vyrábí se z různých srstí /chlupů zvířat: z kuny, daňka, jezevce, kozy, kočky, veverky, králíka, koně, lišky, medvěda, ale také třeba z dětských vlásků. Každý štětec je jedinečný, nabízí jiný smyslový zážitek a samozřejmě vytváří jinou čáru. Umělec si pak štětec vybírá s ohledem na svůj záměr.

Mým momentálně nejoblíbenějším nástrojem je štětec ze srsti japonského jezevce. Není to jenom o tom jezevci, ale i o vyvážené konstrukci – tedy o tradičním kvalitním řemesle výroby štětců. Na kvalitu nástroje cena vliv má. Úžasné dílo lze ale vytvořit i obyčejným koštětem. Nejbizarnější nástroj? Možná pero z plechovky od piva, kterým jsem napsala všechna přáníčka :) .

 

JAATY_rozhovor_blog_Hornickova_typopiknik_kaligrafie_pranicka_letterpress

 „Každý štětec je jedinečný, nabízí jiný smyslový zážitek..." • Zdroj: archiv autorky

 

Opravdu? To zní vážně zajímavě! Jak jsi na zvláštní recyklované pero přišla?

Pero z plechovky od piva mě naučil Brody Neuenschwander na workshopu.

 

Co tě přivedlo k ne tak běžné technologii letterpress?

V roce 2019 jsem v rámci jedné zakázky hledala dílnu, která se zabývá zušlechťováním tiskovin a vydala jsem se do ateliéru Haškovec. Pan Haškovec mě okamžitě nakazil svým nadšením k letterpressu. A tak jsem přání navrhovala již se záměrem, že budou tištěna právě tímto způsobem.

 

JAATY_prani-kaligrafie_gratulace_rozhovor_blog

Detail kaligrafického přání Gratulace tisknutého reliéfním tiskem

 

Můžeš nám letterpress představit? Čím se liší oproti běžnému tisku?

Letterpress je technologie reliéfního tisku. Písmo či jiný motiv je vtlačen do kartonu. Motiv pak krásně cítíte pod prsty.

 

Všimla jsem si, že má každé přání svůj speciální papír, barevné ladění a některé se dokonce krásně třpytí. Jde vidět, že je za každým přáníčkem velké úsilí, aby bylo dokonalé. Jak probíhá proces výroby?

Píšu tak dlouho, dokud nejsem s provedením spokojena. Výběru finálního psaní hodně pomáhá časový odstup a čerstvé oči. Pro každé přání vybírám různé kombinace papírů a barev. S panem tiskařem tyto varianty vytiskneme a vybereme finální.  

 

Kaligrafie je neuvěřitelně krásný a bohatý svět. Ty sama hodně experimentuješ s nástroji nebo médiem. Například, když jsi vyrývala básně do stěn kavárny. Máš svůj kaligrafický sen nebo projekt, který tě láká?

Přeji si, aby krásné verše (třeba ty od mé milované Mariny Cvetajevové) zasáhly co nejvíce lidských duší přímo do srdce. Ráda bych popsala velkou loď, letadlo nebo raketu do vesmíru!

 

Děkuji za moc milý rozhovor a přeji, ať se Ti splní všechny (nejen) krásně psané sny.

 

JAATY_rozhovor_blog_Hornickova_typopiknik_basne_vryte_do_hloubky_letterpresscafe

 Básně vryté do hloubky v LetterpressCafe • Zdroj: archiv autorky